parallax background

Dlhodobý test balistických okuliarov ESS ICE

Poloniny-posledná divočina
19. August 2018
 
 

Na okuliare som strieľal zo vzduchovky kalibru 4,5mm s usťovou energiou 15J na vzdialenosť 12m.

Nasledujúce fotky jasne demonštrujú, čo sa stalo.
 
Na úvod niečo viac o okolnostiach testu.
Po 15 rokoch používania týchto skvelých okuliarov som sa rozhodol vymeniť ich za tieto skvelé okuliare. Áno, chápete to správne, kúpil som si také isté. Proste preto, lebo povodne sklo už malo značnú mieru povrchových škrabancov a rám (tie uši čo sa dávajú za uši) bol už tiež značne opotrebený. Povedal som si, že ich nehodím len tak do plastu, ale skúsim, či sú aj po takých rokoch, ešte stále balistickou ochranou.
Test som urobil vo vonkajšom priestore
teplota vzduchu 0,5°C.
vzduchovka použitá na test - Gamo CFX
diabolka - SPORT DIABLO od Šport Levice
Vzdialenosť 12m


Čo z testu vyplynulo pre mňa:
Diabolka bola zvolená zamerne jedna z najľahších na trhu určená na papierové terce. Jej penetračné vlastnosti sú veľmi male v porovnaní s lisovanými polguľoými, alebo jadrovanými strelami. Napriek tomu prešla takmer durch. Tu zostava už len poznamenať, že okuliare sú podla výrobcu odolne aj proti brokovnici s brokmi do veľkosti 2mm. Ešte alarmujúcejším faktom je, že sklo (polykarbonát) sa roztrieštil na viacero malých kúskov, ktoré leteli do všetkých strán. Niektoré leteli tak ďaleko, že som ich ani nedokázal nájsť. Oči nositeľa by strela nepoškodila, ak by prežili poletujúce kúsky polykarbonátu, ostrého ako sklo. Napriek všetkému si trúfnem povedať. že nejde o vadu výrobku, ale skôr o vlastnosť. Proste treba počítať zo starnutím materiálu a stratou jeho vlastnosti. Som presvedčený , že podobný test s novým kusom by vyzeral zásadne inak.
A preto, aké staré sú vaše balistické okuliare ? A nie len tie, ale akokoľvek ochranné okuliare, ktoré máju odolať nárazu, cyklistické, pracovne, štít od motocykelovej prilby
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.